İsveçrənin Dövlət Katibi Holcim-in layihəsindən məmnun qaldı
30 oktyabr 2018-ci il tarixində İsveçrə Hökümətinin Təhsil, Araşdırmalar və İnnovasiyalar üzrə Dövlət Katibi cənab Mauro Dell’Ambrogio Azərbaycana səfəri çərçivəsində “Holcim Akademiyası” adlandırılan Təlim-Tədris, Məsləhət və Məlumat mərkəzini ziyarət etmişdir. Görüşdə İsveçrə rəsmisi ilə yanaşı İsveçrənin Səlahiyyətli Səfiri, Holcim Azərbaycanın İdarə Heyəti və digər qonaqlar da iştirak etmişdir.
Mərkəzin özəlliyi innovativ texnologiyaların, yeni inşaat materiallarının istifadəsi, tətbiq sahəsi barəsində məlumatların çatdırılmasından ibarətdir ki, bu da ustaların peşəkarlığı ilə yanaşı onların gəlirlərinin artırılmasına səbəb olacaq. Burada suvaqçı, bənna peşəsinə yiyələnmək istəyən ustalar pulsuz praktiki təlim və seminarlarda iştirak edərək yeni peşəyə sahib ola bilərlər, bu da öz növbəsində işsizliyin aradan qaldırılmasına müsbət təsir edəcək. Ən əsası iştirakçılar təlim və seminarlar üçün əvvəlcədən hazırlanmış mövzuların siyahısından seçim edə, həm də onları maraqlandıran yeni bir mövzu təklif edə bilərlər.
“Holcim Akademiyası”nın rəhbəri Aleksandr Potaenko qonaqlara mərkəzin fəaliyyəti ilə bağlı ətraflı məlumat verərək qeyd etdi: “Akademiyanın fəaliyyəti ilkin mərhələdədir və bizim gələcək beş il üçün proqramımız var. Sement və beton işlərində yeni texnoloji avadanlıqların gündəlik fəaliyyətdə istifadə olunması görülən işin keyfiyyət və kəmiyyətini nəzərəçarpacaq dərəcədə artırır”.
Holcim Azərbaycan ASC-nin Baş Direktoru Frederic Guimbal Azərbaycanda tikinti sektorunun yüksək sürətlə inkişaf etdiyini, lakin əməyin mühafizəsi, texniki təhlükəsizlik və peşə tədris işlərininə şirkətlər tərəfindən lazımi diqqətin göstərilmədiyini bildirdi. “Bizim üçün əməyin təhlükəsizliyi və insanlara sıfır xəsarət Holcim-in fəlsəfəsinin əsasıdır və bu sahədə biz güzəştllərə yol vermirik. Məhs buna görə ustaların tədris proqramının tərkib hissəsinə iş yerlərində təhlükəsizlik qaydalarına əməl edilməsini daxil etmişik”

Swiss State Secretary was impressed with Holcim project
On October 30, 2018, Mr. Mauro Dell'Ambrogio, the State Secretary for Education, Research and Innovation of the Swiss Confederation, visited Training & Consulting and Information Centre which is called as Holcim Academy in the framework of his visit to Azerbaijan. Along with the Swiss official, the Ambassador of Switzerland, board of directors of Holcim Azerbaijan, and other quests attended the meeting.
The uniqueness of the centre is creating opportunity for masters in construction sector to increase their profits by increasing professionalism and by using of innovative technologies. Along with education, one of the main advantages of the academy is providing practical information about products application of new construction materials. In addition, people who want to become a plasterer, bricklayer occupation can participate in free trainings and seminars at the centre and gain a new profession that will have a positive impact to decrease unemployment rate. Most importantly, participants can choose from list of curriculum as well as offer a new topic that interests them.
Alexander Potaenko, Head of the Holcim Academy, informed the guests about the activities of the centre and said: "Our Academy's activity is at an early stage and we already developed program for the next five years. Anyone who wants to engage in plaster and finished concrete materials can benefit from our centre regardless of their experience. The daily use of proposed technological equipment in cement application significantly increases the productivity and quality of the masons’ work”
Frederic Guimbal, General Director of Holcim Azerbaijan said that the construction sector in Azerbaijan is developing rapidly but there is not due attention to the occupational health and safety and vocational education. He said: “Zero harm and zero incident are the foundation of Holcim's culture, and we are not tolerating any violation in this area. For that reason OH&S is part of the master's curriculum”.