Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin nümayəndə heyəti Holcim-in İsveçrədəki Sement Zavodunu ziyarət edib
Azərbaycan Respublikasının ekologiya və təbii sərvətlər naziri və nazirliyin nümayəndə heyəti yanvarın 30-dan fevralın 1-dək Cenevrədə işgüzar səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti LafargeHolcim LTD şirkətinin İsveçrədəki Eclepens Sement Zavodunu ziyarət edib, müssəsisənin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub və istehsal proseslərinə baxış keçiriblər. Bu proseslər həmçinin “birgə emal “adlanır. Birgə emal dedikdə, bir sənaye prosesi çərçivəsində, yəni sement istehsalı zamanı eyni anda mineral materialların təkrar emalı, kommunal və ya sənaye tullantılarından enerjinin əldə edilməsi başa düşülür. Bu, LafargeHolcim-in dövri iqtisadiyyat prinsiplərini dəstəkləyən innovativ həllərinə ən gözəl nümunədir.
Zavodun direktoru Fransua Jiro nümayəndələrə müəssisənin Avropada ən aparıcı zavodlardan biri olmaqla ekoloji dəyərlərə üstünlük verdiyini bildirib. Qeyd edib ki, zavod idman döşəmələri, konveyer və şin kimi kauçuk əsaslı tullantıları qəbul edə bilir və onlar zavod ərazisində doğranaraq emal edilir. Sement zavodunda tullantıların emalı, tullantıların heç bir kül qalığı olmadan optimal istifadəsini təmin etdiyi, eləcə də qlobal istixana qazı emissiyalarının azaldılmasına və fosil yanacaqdan daha az asılı olan sənayeyə keçidə töhfə verdiyi üçün zibilxanaların praktik, iqtisadi cəhətdən əlverişli və ekoloji cəhətdən üstünlük verilən alternativini təmin edir.
LafargeHolcim LTD şirkəti tullantıların idarə olunması üzrə əməliyyatlarını Geocycle brendi vasitəsilə həyata keçirir. Dünya üzrə 50-dən çox ölkədə 2000 işçisi ilə 10 000-dən çox müştəriyə xidmət göstərən bu şirkət artıq dünyada ekoloji həll təklif edən aparıcı şirkətlərdən birinə çevrilib.
Geocycle şirkətinin Avropa üzrə direktoru Toma Giyo qeyd edib ki, Avropada il ərzində 2.5 milyard ton tullantı yaranır və hazırda poliqonlarda basdırılma və yandırma əsas həll olaraq qalır. Avropada qanunverici səviyyəsində 2030-cu ilə kimi poliqonlarda tullantıların basdırılma səviyyəsinin azaldılması və resurslardan istifadə effektivliyinin artırılması barədə qərar qəbul edilib.
Cənab Giyo bildirib ki, eyni məhsul kateqoriyasına geri qaytarılmayan böyük miqdarda tullantılar mövcuddur və Geocycle, ekoloji və ya iqtisadi cəhətdən səmərəli olmaması səbəbindən ənənəvi həll yolları vasitəsilə emal edilə bilməyən tullantıların utilizasiyasını, yəni, təkarar emalını həyata keçirir.
Holcim Azərbaycan ASC-nin direktoru Frederik Quimbal bildirib ki, qeyd edilən texnologiyalar və avadanlıqlar Qaradağ Sement Zavodunda quraşdırılıb və əvvəlcədən emal edilmiş tullantıların tətbiqinə hazır vəziyyətindədir.

Representatives of Ministry of Ecology and Natural Resources visited Holcim’s cement plant
Minister of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan with the representatives of the Ministry, paid a working visit to Geneva between January 30 and February 1.
The Minister visited Cement Plant of Holcim Switzerland in Eclepens together with the representatives of the Ministry of Ecology and Natural Resources. He familiarized with the cement production process and the so called “co-processing”. Co-processing refers to the simultaneous recycling of mineral materials and recovery of energy from municipal or industrial waste within one industrial single process: cement manufacturing. A perfect example of the LafargeHolcim’s innovative solutions that support circular economy principles.
François Girod, Plant Manager, said that the plant is one of the leading plants in Europe in terms of co-processing. “We can receive rubber based waste, like tires, conveyor belts or sport flooring. Those are shredded and processed on site”. The waste treatment in cement plant provides a practical, cost-effective and environmentally preferred alternative to landfills as it ensures an optimal use of the waste with no ash residue and contributes to reduce global greenhouse gas emissions and to the transition towards a less fossil energy dependent industry.
LafargeHolcim LTD carries out waste management services under “Geocycle” brand. Serving more than 10,000 customers with 2,000 employees in more than 50 countries around the world, the Geocylce has become one of the world's leading companies offering environmental solutions.
Thomas Guillot, head of the Europe Region for Geocycle noted that annually 2.5 billion tonnes of waste is generated in Europe, and burial and burning at landfills is the main actual solution. In Europe, a legislative decision has been made on the reduction of waste burial at landfills and increase of the efficiency of resource utilization by 2030.
Mr. Guillot stated that there is a large quantity of waste that hasn`t been returned to the same product category, and Geocycle recycles the waste which can’t be processed through the traditional solutions as they are not environmentally or economically efficient.
Mr. Frederic Guimbal, General director of Holcim Azerbaijan stated that the same technology and equipment are installed in Garadagh cement plant and ready to co-process pretreated waste materials.