Ekologiya və Təbii Sərvətlər Naziri Holcim Azərbaycan zavoduna səfər edib
Dünya bazarında 180 illik təcrübəyə malik olan Holcim, təkcə sement istehsalı deyil, ətraf mühitin qorunması sahəsində bir sira önəmli addımlar atmışdır. Tətbiq olunan həllər ötən ilin noyabr ayında “9-cu Beynəlxalq Ətraf Mühit Sərgisi”ndə nümayiş edilmiş və sənaye tullantıların təkrar emalı sahəsində innovativ yanaşmalar dövlət qurumları və aidiyyatı təşkilatlarda böyük maraq yaratmışdır.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Naziri və nazirliyin məsul şəxsləri tətbiq olunan texnologiyalar ilə əyani tanış olmaq üçün 9 yanvar 2019-cu il tarixində Holcim Azərbaycan ASC-nin Qaradağ sement zavoduna səfər etmişdir. Görüş zamanı təkər və neft tullantılarının utilizasiyası ilə bağlı şirkətdə olan imkanlar və həllər barədə təqdimat keçirilmişdir. Məlumat verilmişdir ki, bu texnologiya təkcə LafargeHolcim qrupuna daxil olan 50 ölkədə yerləşən 180 sement zavodunda tətbiq olunur.
Ötən ilin oktyabr-dekabr aylarında neft tullantıları və yararsız təkərlərlə ilk sınaqlar həyata keçirilib və müstəqil laboratoriya tərəfindən müvafiq analizlər götürülmüşdür. Bu analiz nəticələrinə əsasən alternativ yanacağın (işlənmiş şin və neft şlamı) təkrar emalı zamanı emissiyalar qəbul edilmiş normalardan aşağı olmuşdur ki, bu layihənin ekoloji cəhətdən üstünlüyünü təzahür edir. Daha sonra Nazir və qonaqlar təkər və neft tullantılarının utilizasiyası üzrə aprılan sınaq prosesini müşahidə etdilər və tətbiq olunan avadanlıqlar ilə zavod ərazisində əyanı tanış oldular. Şirkətin Baş Direktoru Fredric Guimbal beynəlxalq təcrübə ilə yanaşı bu prosesləri dünya standartlarına uyğun həyata keçirmək üçün peşəkar yerli kadrların olumasını xüsusi vurğuladı.
Sement istehsalından əlavə tullantıların idarə olunmasında da qlobal ekspert kimi çıxış edən Holcim ölkənin ekoloji mühitinə töhfə verməyə hazırdır. Məhz bu imkan və texnologiyalar şirkət tərəfindən dünyaca məşhur "Geocycle" brendi altında təqdim olunmuşdur.

Minister of Environment and Natural Resources visit to Holcim Azerbaijan Garadagh Cement Plant
Holcim which has 180 years of experience in the global market has taken significant steps not only in the cement production, but also in environmental protection. The applied solutions were demonstrated at the 9th International Environmental Exhibition on November of the previous year and the innovative approaches in the industrial waste processing aroused a great interest in governmental bodies and concerned organizations.
The Minister of Ecology and Natural Resources and officials of the ministry visited the Garadagh cement plant of Holcim OJSC on January 9, 2019 to get demonstrably familiar with the applied technologies. During the visit, a presentation was made on the opportunities and solutions of the company in connection with the utilization of tire and oil slage.
The first trials were conducted in connection with oil sludge and tires and relevant analyses were implemented by an independent laboratory on October-December in the last year. According to the results of this analysis emissions during the alternative fuel (used tire and oil sludge) processing were lower than the accepted norms, which indicates the ecological advantage of this project. Then, the Minister and visitors observed a test on the utilization of the tire and oil wastes and got demonstrably familiar with the applied equipment in the plant. The General Director of the company Frederic Guimbal particularly underlined the availability of a professional local personnel to carry out such processes in compliance with the global standards in addition to the international practice. Holcim which acts as a global expert not only in the cement production, but also in waste management is ready to contribute to the ecology of the country. These are opportunities and technologies introduced under a globally popular “Geocycle” brand by the company.
Holcim is a member of LafargeHolcim Group, which is operating with a labour force of 80.000 workers in 80 countries. LafargeHolcim is one of the leading companies in the world with its experience of more than 180 years in the production of cement, finished concrete products and aggregates