Həvəskar rejissorlar özlərini təhlükəsizlik mövzusunda sınadılar
Mətbuatda qaz sızması, məişətdə diqqətsizlik nəticəsində baş verən yanğın təhlükəsi, zərərli vərdişlərlə bağlı hadisələr barəsində məlumatlara rast gəlirik. Bunların sırasında yol təlükəsizliyi və nəqliyyat qəzaları ilə bağlı xəbərlər üstünlük təşkil edir. Bu hadisələrin qarşısının alınmasında əsas çıxış yollarından biri vətəndaşların maarifləndirilməsidir. Məhs bunu görə də Holcim Azərbaycan şirkətinin hər il keçirdiyi Qlobal Əməyin Mühafizəsi və Texniki Təhlükəsizlik Günləri təkcə əməkdaşları deyil Qaradağ rayonundan olan gəncləri də əhatə etmişdir. Maarifləndirmə kampaniyasını daha da maraqlı etmək üçün Holcim Sahil qəsəbəsində yerləşən “Qaradağ Gənlər Evi” ilə birgə Qaradağ rayonundan olan gənclər arasında “Təhlükəsiz gələcək naminə” adlı video müsabiqə keçirmişdir.
Müsabiqənin şərtlərinə əsasən, təqdim edilən video materiallar: təhlükəsizlik kəmərindən istifadə, məişətdə qazın təhlükəsiz istifadəsi, spirtli və narkotik maddələrin insan sağlamlığına olan ziyanı, yol təhlükəsizlik qaydaları, ictimai yerlərdə yanğın təhlükəsizliyi və yanğın qarşısının alınması mövzularını əhatə etmişdir. Gənclər arasında təhlükəsizlik qaydalarına əməl edilməsi və eyni zamanda təhlükəsizlik mədəniyyətinin artırılması və onun gündəlik həyat tərzinə çevrilməsi əsas hədəf olaraq seçilmişdir.
Gənclərin səbirsizliklə gözlədiyi mükafatlandırma mərasimi “Qaradağ Gənclər Evi”ndə baş tutdu. Qaliblərinin mükafatlandırılması tədbirində Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirinin Müavini cənab İntiqam Babayev, Qaradağ Rayon İcra Hakimiyyəti Başçısının Müavini xanım Təranə İsmayılova, Holcim Azərbaycan ASC-nin Baş Direktoru cənab Frederic Guimbal, Azərbaycan Respublikası “İş-İnşaat” Həmkarlar İttifaqının İcraiyyə Komitəsinin Sədri cənab Umud Hüseynov iştirak etmişdirlər. İştirakçılar üçün əsas mükafat fondu yox özlərini həvəskar rejissor kimi sınamaq olmuşdur. Onlar bu tapşırığı layiqincə yerinə yetirdilər.
Qaliblər pul mükafatı və diplomlarla təltif olundular. Bir nəfər isə “Ən yaxşı aktyor” nominasiyası üzrə xüsusi hədiyyə ilə təltif olunmuşdur. Aşağıdakı linkdə 4 qalib olan video çarxı izləmək olar.
1-ci yer
2-ci yer
https://www.youtube.com/watch?v=J7ZNnw05KKA
3-cü yer
https://www.youtube.com/watch?v=9fQuQaAIm3U
Sonda Holcim ASC-nin Baş Direktoru Frederic Guimbal qeyd etdi: “Bizim üçün insanların sağlamlığı önəmlidir və bu sahədə güzəştlərə yol verilmir. Hər bir kəs öz üzərinə düşən öhdəliyi daha yaxşı anlamalı və təhlükəsizliyə məsuliyyət daşımalıdır. Təhlükəsizlik qaydalarına əməl etmək hər birimizin öhdəliyidir”.

Amateur film directors have tried themselves in the topic of Health and Safety
We often read information in the press about gas leakage, the danger of fire due to carelessness in household, incidents related to harmful habits. The news about traffic safety and traffic accidents prevails among them. One of the key ways to prevent these incidents is to increase public awareness. This is why Holcim Azerbaijan Company holds annual Global Occupation and Safety Days which cover not only employees but also involve Garadagh youth. In order to make the campaign more interesting and attractive for youth, in partnership between Garadagh Youth house and Holcim held a video contest called “For the safety future”.
According to the terms of the contest, the video materials presented should have covered such topics as the use of safety belts, safe use of gas in the household, damage of alcohol and drugs to human health, road safety regulations, fire safety and fire prevention in public places. Following the safety rules, as well as increasing the security culture and turning it into a daily lifestyle were selected as the main target among young people.
The awarding ceremony for the youth was held in Garadagh Youth House. Deputy Minister of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan Mr. Intigam Babayev, Deputy of Garadagh Executive Power Mrs. Tarana İsmayilova, General Director of Holcim Azerbaijan OJSC Mr. Frederic Guimbal and Chairman of the Executive Committee of the Business-Construction Trade Union of the Republic of Azerbaijan Mr. Umud Huseynov participated at the awarding ceremony of winners. The participants’ main purpose was not a prize fund, but to try themselves as an amateur director. They fulfilled this task properly. The winners were rewarded with cash prizes and diplomas. One person was awarded a special prize in the category “The Best Actor”. You can watch 4 video clips won in the link below.
1st place
2nd place
https://www.youtube.com/watch?v=J7ZNnw05KKA
3rd place
https://www.youtube.com/watch?v=9fQuQaAIm3U
At the end of event Holcim OJSC's General Director Frederic Guimbal noted: “People's health is important for us and concessions are not allowed in this area. Everyone should better understand the commitment he has and be responsible for safety. To follow the safety rules is the duty of each of us.”