Mükafat fondu iki milyon ABŞ dollar olan VI Beynəlxalq LafargeHolcim müsabiqəsi açıq elan edildi
Sayca 6-cı olan Beynəlxalq LafargeHolcim Mükafatları müsabiqəsi memarları, mühəndisləri, layihəçiləri, dizaynerləri, inşaat sahəsində təhsil alan tələbələri müsabiqəyə qoşulmağa dəvət edir. Müsabiqədə iştirak etmək üçün ərizələr 4 iyun 2019-cu il tarixindən başlayaraq (14:00 Qrinviç vaxtı) qəbul olunur. Layihənin təqdim olunması üçün son tarix 25 fevral 2020-ci il (14:00 Qrinviç vaxtı)
Müsabiqənin məqsədi inşaat sahəsində dayanıqlı inkişafla bağlı innovativ, qeyri adi və yaradıcı layihələrə dəstək olmaqdır. Kriteriyalar innovasiya və ötürülmə, etik standartları və sosial inteqrasiya, resurs və ekoloji fəaliyyət, iqtisadi səmərəlilik və uyğunluq, kontekstual və estetik təsiri və CO2tullantısının azaldılmasını əhatə edir.
İlkin mərhələdə layihə və konsepsiyaların seçilməsi 5 regionda üzrə həyata keçirilir: Avropa, Şimali Amerika, Latın Amerikası, Afrika, Yaxın Şərq və Asiya-Sakit Okean. Azərbaydan olan layihələrə Avropa regionundan olan layihələr çərçivəsində baxılacaq. Münsiflər heyəti tərəfindən hər regiona 330 min ABŞ dolları məbləğində mükafat fondunu müəyyən edilib. Region səviyyəsində qalib olan layihələr Qlobal LafargeHolcim Mükafaları müsabiqəsində Qızıl, Gümüş və Bürünc mükafatlar uğrunda mübarizə aparmaq hüququnu qazanır. Mükafatlandırma “Əsas” və “Növbəti nəsil” olmaqla iki kateqoriya üzrə olacaq.
“Əsas kateqoriya” memar, layihəçi, mühəndis, layihə sahibləri, landşaft dizaynerləri, inşaatçı və ümumiyyətlə inşaat sahəsi ilə əlaqəsi olan bütün şəxsləri əhatə edir. Ərizələr üç layihə qrupuna aid olmalıdır. İctimai-sosial və mülki tikinti, landşaft, şəhərsalma və infrastruktur və materiallar, məhsullar və inşaat texnologiyaları.
«Növbəti Nəsil» kateqoriyası gənc mütəxəssislər və universitet tələbələrini əhatə edir. Burada layihə müəlliflərinin yaşları 30-dan çox olmamalıdır. Bu kateqoriyada davamlı inkişafa əsaslanan inşaatın əsas tələblərinə cavab verən və həlli yollarını dəstəkləyən layihələr olmalıdır.
Layihələr davamlı inkişafa əsaslanan inşaatın 5 əsas prinsiplərinə uyğun olmalıdır: tərəqqi, əhali, planet, inkişaf və bacarıq. Təqdim olunan layihələr layihələndirilmə mərhələsində olmalı, lakin tikintisi və kommersiya istehsalı 1 yanvar 2019-cu il tarixinə qədər başlanmamalıdır. 25 fevral 2020-ci il tarixinə layihə müəlliflərinin yaşları 18-dən az olmamalıdır.
Müsabiqənin ümuni mükafat fondu 2 milyon ABŞ dollarıdır. Qaliblər 2020-ci ilin sentyabr/noyabr aylarında elan ediləcək. Müsabiqədə iştirak etmək üçün www.lafargeholcim-awards.org saytına daxil ola bilərsiniz. İştirakçılar layihələrin qeydiyyatı ilə bağlı xüsusi suallarını Holcim (Azərbaycan) şirkətinin İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsinə mehdi.mehdiyev@lafargeholcim.com və ya mesaiqənin texniki dəstək xidmətinə https://www.lafargeholcim-foundation.org/helpdesk ünvanlaya bilərlər.
***********************
Davamlı İnşaat üçün lafargeHolcim Fondu 2003-cü ildən etibarən memarlıq, mühəndislik, şəhərsalma və tikinti sahəsində davamlı gələcəyin təmin edilməsi istiqamətində məlumatlılığın artırılması üçün yaradılmışdır. Əsas məqsəd mükəmməl memarlıq və daha yüksək həyat göstəricilərinə nail olmaqla, davamlı inşaatın qeyri-kommersiya təşfiqi və təşəbbüslərin dəstəklənməsidir.

6th International LafargeHolcim Awards for Sustainable Construction with total 2 million USD prize fund open for entries
The 6th International LafargeHolcim Awards competition invites architects, engineers, projectors, designers, and students studying at the construction faculty to join the competition. Applications for participation at the competition are accepted from June 4, 2019 (14:00 GMT). Deadline for submission of the project is February 25, 2020 (14:00 GMT). The purpose of the competition is to support innovative, unusual and creative projects for Sustainable Construction. Criteria include innovation, ethical standards and social responsibility, resources and environmental performance, cost-effectiveness and compliance, contextual and aesthetic effects, and CO2 emission reduction.
The selection of projects and concepts at the initial stage is carried out in 5 regions: Europe, North America, Latin America, Africa, the Middle East, and Asia-Pacific. The projects from Azerbaijan will be reviewed within the framework of European projects. The Jury has determined $330,000 award fund for each region. The projects winning at the regional level will be entitled to compete for Gold, Silver and Bronze awards at the Global LafargeHolcim Awards competition. Rewarding will be in two categories: "Basic" and "Next Generation".
The "Main Category" includes architects, designers, engineers, project owners, landscape designers, builders and others who are generally associated with the construction field. Applications should relate to three project groups: public-social and civil construction, landscape, urban planning and infrastructure and materials, products and construction technologies.
The “Next Generation” category includes young professionals and university students. Age of the project authors should not be more than 30 years old. In this category, the projects should be the ones meeting the key requirements of sustainable development-based construction and supporting its solutions.
The projects should comply with 5 key principles of sustainable development-based construction: progress, population, planet, development, and skill. The provided projects should be at the design stage, but their construction and commercial production should not begin until January 1, 2019. Age of the project authors should not be less than 18 years old as of February 25, 2020.
The prize fund of the competition is $2 million. The winners will be announced in September/November 2020. To participate in the competition, you can visit www.lafargeholcim-awards.org. Participants can contact the Holcim Azerbaijan Public Relations Department mehdi.mehdiyev@lafargeholcim.com or technical support service of the competition https://www.lafargeholcim-foundation.org/helpdesk for specific questions regarding their registration.
***********************
LafargeHolcim Foundation for Sustainable Construction was established in 2003 to raise awareness in terms of ensuring a sustainable future in the field of architecture, engineering, urban planning, and construction. The main goal is to support the non-profit organizations and initiatives of sustainable construction by achieving excellent architecture and higher living standards.